Kontakta oss på tlf 0415 40025
 

IT-MANAGEMENT
FÖR VÄXTODLING

Produkter

Näsgård Mark

Näsgård Mark hjälper dig att planera och följa upp dina insatser i din växtodling. Samtidigt som regler och krav på dokumentation från firmor och myndigheter uppfylls.

Näsgård Karta

Med Näsgård Karta kan du hantera de typer av geografisk information som det finns på ett modernt lantbruk. Programmet finns i 3 olika grundversioner, till dessa går olika moduler att bygga på t.ex. för att skapa tilldelningskartor

Näsgård MOBILE

Med Näsgård MOBILE kan du registrera dina uppgifter direkt i fält, som t.ex. sprutjournal, antingen som komplement till ditt Näsgård Mark program eller som ett fristående program.

Näsgård TID

Optimera ditt företagande. vill du veta hur du och dina medarbetare använder er arbetstid och era resurser? Då är Näsgård TID ett naturligt val.

Wintex Agro

Wintex Agro är en av världens största tillverkare av automatiska jordprovtagare för lantbruk. Finns i 5 olika modeller.

Nyheter från Datalogisk

Vad säger kunderna!

Om Datalogisk

22 år i Sverige
Det bästa svenska växtodlings programmet

AreaPlan AB etablerades redan 1999 på den Svenska marknaden. Under årens lopp har egenutvecklade Näsgård växtodlingsprogram och Näsgård kartprogram vart grunden i företagets verksamhet. Med ökad efterfrågan och intresse från kunder har programmen kontinuerligt utvecklas fram till dagens version av Näsgård Mark och Näsgård Karta. Med dessa program samt bland annat Näsgård TID, har vi en bred programportföljd som klarar dagens och morgondagens krav från kunder, lagar, odlingskontrakt mm, allt för att underlätta för dig som användare.

Vår verksamhet drivs i dag från vårt kontor utanför Hörby med försäljning och support.

Vårt moderbolag sedan 2005 är Datalogisk A/S med huvudkontor i Nørre Alslev Danmark, i samband med detta ändrade vi vårt namn ut mot marknaden till Datalogisk även i Sverige, samtidigt ändrades det juridiska namnet till Agrinavia AB.

Växtodlingsprogrammet Näsgård finns i flera olika språkverisoner- Svenska, Danska, Polska, Engelska, Tyska och Lettiska.

Vårt team

Du är alltid välkommen att kontakta någon av oss
Timmie Melanoz
Timmie Melanoz
Försäljning
Sverige
Försäljning av Näsgård i Sverige
Tel. 073-054 13 49
E-mail: timmie.melanoz@datalogisk.se
Per-Olof Klang
Per-Olof Klang
Support/fakturafrågor
Sverige
Försäljning och support av Näsgård i Sverige, faktura frågor
Tel. 0708-539174
E-mail per-olof.klang@datalogisk.se
Birger Hartmann
Birger Hartmann
VD
VD för det danska och svenska bolaget
Tel. +45 7020 3311
E-mail: birger.hartmann@datalogisk.dk
Per Andersen
Per Andersen
Försäljning/support
Danmark
Försäljning samt support av Näsgård i Danmark
Tel. +45 7020 3311
E-mail: per.andersen@datalogisk.dk
Karsten Folmer
Karsten Folmer
Support
Danmark
Support av Näsgård i Danmark och uppdatering av normer i Danmark
Tel. +45 7020 3311
karsten.folmer@datalogisk.dk
Lars Andersen
Lars Andersen
Support/utveckling
Danmark
Försäljning och support av Näsgård TID i Danmark
Tel. +45 7020 3311
E-mail: lars.andersen@datalogisk.dk
Maria Wismann
Maria Wismann
Ekonomiavdelning
Danmark
Ansvarig för ekonomi och fakturering
Tel. +45 7020 3311
E-mail: maria.wismann@datalogisk.dk
Mette Børsen
Mette Børsen
Försäljning/marknadsföring
Danmark
Marknadsföring i Danmark, Sverige och Polen. Träffas säkras mellan klockan 8 till 12 måndag till torsdag
Tel. +45 7020 3311
E-mail: mette.boersen@datalogisk.dk
Line Rosegaard
Line Rosegaard
Projektledare
Danmark
Ansvarig för utvecklingsprojekt
Tel. +45 7020 3311
E-mail: line.rosegaard@datalogisk.dk
Martin Poulsen
Martin Poulsen
Utveckling
Danmark
Utveckling Näsgård MARK och Näsgård KARTA
Tel. +45 7020 3311
E-mail: martin.poulsen@datalogisk.dk
Eva Damgaard
Eva Damgaard
Utveckling
Danmark
Utveckling Näsgård MOBILE
Tel. +45 7020 3311
E-mail: eva.damgaard@datalogisk.dk
Andreas Bonke
Andreas Bonke
Utveckling
Danmark
Utveckling Näsgård
Tel. +45 7020 3311
E-mail: andreas.bonke@datalogisk.dk
Nicolai Larsen
Nicolai Larsen
Utveckling
Danmark
Utveckling Näsgård
Tel. +45 7020 3311
E-mail: nicolai.larsen@datalogisk.dk
Radosław Ryder
Radosław Ryder
Country Manager
Polen
Country Manager i Polen
Tel: + 48 515230958
E-mail: radoslaw.ryder@agrinavia.pl
Grzegorz Rogalski
Grzegorz Rogalski
Försäljning
Polen
Försäljning i Polen
Tel. +48 505 015 631
E-mail: grzegrorz.rogalski@agrinavia.pl
Aleksander Maślanka
Aleksander Maślanka
Support
Polen
Support av Näsgård i Polen
Tel. +48 696288898
E-mail: aleksander.maslanka@agrinavia.pl

Kontakta oss

Skriv ditt meddelande till oss
Datalogisk.se